שכונת לבונטין בתל אביב מביאה עמה היסטוריה מפוארת שתחילתה ב- 1922.קבוצת גאיה ושכונת לבונטין זה סיפור אהבה, הקבוצה יזמה וקידמה בשכונה מספר פרויקטי מגורים מוצלחים ומתכננת להמשיך לפרויקטים עתידיים נוספים.המבנים ההיסטוריים המשמרים סיפורים מרתקים משנות ה-20 וה-30 שבו אותנו וגרמו לנו להתאהב בשכונה, אז איך הכל התחיל?
השכונה הוקמה ע”י קבוצה בשם “ועד קוני פרדס מודל פארם” בראשותו של יוסף רוקח.מטרת הקבוצה הייתה להקים שכונה עברית בפאתי תל-אביב ולצורך כך רכשו חברי הקבוצה קרקעות ממשפחת רוקח ועוד שטחים נוספים.
בראשית ימיה נקראה השכונה “רמת השרון” בשל מיקומה בדרך למושבה הטמפלרית שרונה. בימים ההם אכלסו את השכונה עשירי תל אביב, והם ששיוו לה את המראה המיוחד שלה, כשבנו בתים מפוארים בסגנונות המקובלים באותה עת – אקלקטי, בינלאומי (באוהאוס), ‘אר-דקו’ ו’אר-נובו’.
 
בין תושביה הידועים של השכונה:
משה אוקסהורן, היבואן הגדול ביותר של מוצרי מכולת (רחוב החשמל  25) אברהם אבושדיד מראשוני הרופאים בארץ (לבונטין 16), היזם והיבואן צבי סטרכילביץ שבנה את בית הדואר למשלוח חבילות (רחוב לבונטין 3).
לאורך השנים נבנו בשכונה מספר פרויקטים היסטוריים חשובים:

תחנת הכח

במקביל להקמת השכונה נחנכה ביוני 1923 תחנת כוח שהוקמה ביוזמתו של פנחס רוטנברג והיא שהעניקה לרחוב את שמו.

בית המכס

הוקם בשנת 1937 על ידי חברת הרכבת של המנדט הבריטי בפלשתינה-א”י, והיה חלק מתחנת הרכבת שפעלה במקום. בשנת 1970 הופסקה פעילות התחנה. עם הזמן התחנה נהרסה, אך בית המכס, נותר על אי-תנועה. המבנה הוכרז כאתר לשימור ע”י עיריית תל-אביב.

בית הדר

הוא בניין המשרדים הראשון שנבנה בתל אביב. הבניין נמצא בפינת הרחובות דרך בגין והרכבת. הבניין תוכנן ב1934 ע”י האדריכל קרל רובין (1899-1955) והוקם בין השנים 1936-1938. מבנה זה הוא גם הבניין הראשון שנבנה כשלד פלדה, סוג בנייה נדיר יחסית בארץ. הבניין הוא אחת הדוגמאות הטובות למבנה משרדים בסגנון הבינלאומי בישראל והוא מוגדר כמבנה לשימור כחלק מהעיר הלבנה של תל אביב. המבנה מאופיין בצורות קובייתיות פשוטות בנות 4 קומות (באגפי המבנה) וחזית עגולה בגובה 5 קומות הפונה אל צומת הרחובות.

כמו כן בולטים בו חלונות הסרט האופקיים אשר אפיינו את הסגנון הבינלאומי. בתקופה שבה נבנה, בתוואי רחוב הרכבת של היום עברה מסילת הרכבת מיפו לירושלים, ובסמוך לבית הדר ניצב עד היום בית המכס ששכן לצד המסילה.

שלטונות המנדט הבריטי השתמשו בבית הדר כמפקדה בתקופות שבהן הטילו עוצר על תל אביב. ב- 26 בפברואר   1947 תקפו את בית הדר ביריות אנשי לח”י. על הדרמה שהתחוללה בעקבות התקיפה – חפשו ‘בית הדר’ בגוגל.

גינת השרון (לימים גן החשמל)

ראשיתו של הגן עם הקמתה של שכונת רמת השרון ההיסטורית ב- 1922. הוא חסה בצלם של עצי דקל וצאלון שניטעו בו ואפשרו לזוגות צעירים להתבודד בו, עד כי כונה בידי תושבי השכונה “גינת הנשיקות”.

בראשית המאה ה- 21 עבר גן החשמל מתיחת פנים ותוכנן מחדש בידי האדריכל אריה קוץ. העצים הוותיקים נעקרו לטובת מראה מואר יותר, המקשה על פעילות מפוקפקת כבעבר, ואת המדשאות החליפו רחבות מרוצפות. כן הוקם בו מגרש כדורסל קטן ומתחם לבעלי כלבים. מתחת לגן הוקם חניון תת-קרקעי גדול.

במקביל לשינוי הארכיטקטוני, התמקמו במתחם הסובב את גן החשמל מספר חנויות מעצבים, וכן הוקמו בו מספר מועדונים. מידי שנה מקיימת בו עיריית תל אביב-יפו את אירועי “חג המוזיקה”, הכוללים הופעות של אמנים לציבור הרחב.

מגדל המים

המגדל הנמצא ברחוב החשמל 12, הוקם בשנת 1925 ותוכנן ע”י ארפד גוט. המגדל הוקם בסמוך לבאר מים ששימשה את תושבי האזור לשתייה ולהשקיית הפרדסים הסמוכים. לאחר מספר שנים הוקמה בקומה הראשונה של המגדל חנות מכולת בשם “שער הזול”. המגדל שוקם ושוחזר בשנת 1999.