בעת האחרונה מסתמנת מגמה גוברת בעולם המערבי ובעקבותו בישראל לחיפוי גגות בצמחיה. כלומר הקמת גינה על גג הבניין. רוב ה"גגות הירוקים" בארץ הם על גבי בניינים בעלי גג שטוח. הסיבה לכך היא שעקב תנאי האקלים יש להיעזר בהשקיה מלאכותית בתקופות יבשות'גג ירוק' אקולוגי אינו דורש השקיה מרובה. באמצעות מערכות איטום וניקוז מיוחדות המנצלות את משאבי הטבע (אגירת מי גשמים, לדוגמא) ניתן ליהנות מגינה פורחת על הגג ללא צורך בתחזוקה יומיומית.
 
לגגות הירוקים יתרונות רבים. משיפור איכות האוויר ועד יצירת בידוד טוב יותר. מכאן ניתן להבין מדוע תופעה זו נפוצה ביותר בשנים האחרונות במדינות מערביות. יש מקומות שהחוק מחייב, בעת הקמת מבנה חדש, לשלב בו 'גג ירוק'.
'גג ירוק' אקולוגי הוא בעצם מעין גינה הצומחת על גג הבניין. ניתן לגדל בה סוגי צמחים שונים ומגוונים המותאמים לשיטת גידול זו. הקמת גינה כזו כוללת טכנולוגיות מתקדמות לאגירה וניקוז של מי גשמים ועקב כך פוטרות את התושבים מהצורך בהשקיה לעיתים קרובות.
המרכיבים כוללים שכבות הגנה מאסיביות המותקנות על שכבת האיטום הקיימת בגג. מטרתן למנוע פגיעות בגג העלולות להיגרם כתוצאה משורשי הצמחים. בנוסף מותקנת מערכת ניקוז מתקדמת המיועדת להעברת מי גשמים שנאגרו או מים עודפים ישירות אל תוך הגינה.
תערובת מיוחדת של אדמה מדושנת בדישון אורגני משמשת כמצע לגידול הצמחייה. ולכן מותקנת מערכת סינון שתפקידה למנוע מצבים של סתימה. זו עלולה להיווצר כתוצאה מגרגירי אדמה העלולים לעבור אל מערכת הניקוז. ראוי לציין שיש 'גגות ירוקים' שבהם מותקנת שכבת בידוד תרמי נוספת. 
מחקרים הוכיחו כי עצים וצמחים משפרים את איכות האוויר. הם סופחים את דו תחמוצת הפחמן הנפלטת לאוויר ופולטים חמצן חיוני. יוצא מכך שאנשים החיים באזור שיש בו צמחיה רבה נושמים אוויר נקי ואיכותי יותר. חשיבות הדבר ניכרת במיוחד באזורים עירוניים שבהם כמות הצמחייה דלילה עקב מחסור בשטחים פתוחים היכולים לשמש ככר פורה לשתילת צמחים ועצים.
בתים ובניינים בעלי 'גג ירוק' הם מבודדים יותר. שכבת הצמחייה הנוספת על איטום הגג מאפשרת לדיירי הבניין לחוות אקלים נוח יותר אף בימים חמים. עובדה זו מצמצמת את העלויות הכרוכות בקירור מלאכותי (מזגן). גם בחורף פעולת הבידוד יעילה כנגד הקור.
מי הגשמים מתנקזים בדרך כלל לקרקע ונספגים בה. זהו בזבוז משווע של מים היכולים לשמש לצרכים רבים. שיטות אגירת המים המתקדמות וטכנולוגיות הניקוז המותקנות ב'גגות ירוקים' מאפשרות שימוש יעיל ואפקטיבי במשאבים אלו.
בנוסף לחן הנלווה ל'גג ירוק' יש בו תועלתיות לא מעטה. הגינות יכולות לשמש את דיירי הבניין לשתילת צמחים או פרחים כאוות נפשם. ניתן אפילו לשתול בהן פירות וירקות.
 
גגות ירוקים בישראל
מרכז המבקרים ברמת הנדיב בזיכרון יעקב בתכנון עדה כרמי
ספרית המרכז האקדמי רופין בתכנון קנפו כלימור
בית הסטודנט באוניברסיטת חיפה בתכנון חיוטין אדריכלים וברוידא מעוז אדריכלות נוף.
בתי הספר הירוקים בהוד השרון, ראשון לציון וגבעת הרקפות בקרית ביאליק בתכנון קנפו-כלימור.